Wielkanoc

Dobiega końca czas wielkiego Postu, czas nawracania, pokuty i modlitwy. Przeżylismy Rekolekcje Wielkopostne, wyśpiewaliśmy Gorzkie Żale, przy stacjach Drogi Krzyżowej rozaważaliśmy tajemnice Chrystusowej męki i zastanawialismy się, czy ze swoim życiowum krzyżem idziemy razem z Nim. Jesteśmy po spowiedzi, jest w naszym sercu spokój, łaska i miłość. Im lepiej przeżylismy cały Wielki Post, z tym większym zaangażowaniem włączymy się w Misterium Wielkiego Tygodnia.

TRIDUUM PASCHALNE - to najważniejsze dni liturgicznego kalendarza, dni największych duchowych przeżyć, dni naszego trwania z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym.

NIEDZIELA PALMOWA - Weilki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. W ten dzień Kościół obchodzi pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dla dokonania swego paschalnego misterium. Procesja z palmami symbolizuje nasz udział w "niebieskim Jeruzalem", do którego wprowadzi nas Chrystus, kiedy "z mocą i w majestacie" przyjdzie w chwale na końcu świata.

WIELKI CZWARTEK - nazywany jest także świętem kapłanów, ponieważ w tym dniu, w czasie Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament kapłaństwa. Wszystkim chyba znany jest wielkoczwartkowy obrzęd obmywania nóg dwunastu kapłanom przez biskupa, co jest nawiązaniem do gestu Pana Jezusa, który obmył nogi swoim dwunastu uczniom. Pod koniec Mszy św. w Wielki Czwartek ogołocony zostaje ołtarz, milkną w kościele wszystkie dzwonki (aż do czasu zmartwychwstania), a odzywają się drewniane kołatki, symbolizujące zdradę Judasza.

WIELKI PIĄTEK - Droga Krzyżowa w tym dniu to specjalne przeżycie. Przez wszystkie jej stacje towarzyszymy męce Pana. Wreszcie umęczonego Chrystusa składamy do grobu. W Polsce grób Pański miał zawsze bardzo doniosłą rolę. Ubierany przez miejscowe wspólnoty, często obok motywów religijnych przekazywał także motywy narodowe i pro-wyzwoleńcze. Przy grobie stoją często honorowe straże, składające się z młodzieży akademickiej i szkolnej, harcerzy czy nawet wojska. W województwie rzeszowskim do dziś istnieje tradycja tak zwanych "turków" pełniących straż, rzekomo na pamiątkę zwycięstwa pod Wiedniem Polaków-chrześcijan nad Turkami-poganami.

WIELKA SOBOTA - jest to dzień największej żałoby w Kościele. Trwa całodniowa adoracja wiernych przy Grobie zmarłego Jezusa. Przez cały dzień odbywa się święcenie pokarmów. Dawniej w Polsce, we wsiach położonych z dala od kościoła, ludność zapraszała kapłana do domu jednego z gospodarzy, do którego znoszono "święconkę" z całej wsi. Zawartość koszyczka do świecenia jest odmienna w różnych rejonach kraju. W Wielką Sobotę następuje także święcenie wody, ognia i paschału. Dwa przeciwne sobie żywioły, ale jakże niezbędne w naszym życiu.

NIEDZIELA WIELKANOCNA - rozpoczynająca się tradycyjną rezurekcją, podczas której odgrywana jest niekiedy scena z niewiastami i aniołem przy pustym grobie. Dzwonią radośnie dzwony w kościołach, niosąc wieść, że Chrystus zmartwychwstał!

Śniadanie Wielkanocne >>>