kulka Wypominki

Koncert

W niedzielę 8 stycznia po mszy świętej o godz. 11:00 odbędzie się

w naszym kościele koncert organowy o tematyce bożonarodzeniowej.

Zagra dla nas p. Jakub Choros organista w parafii o. Franciszkanów OFM w Wieliczce.

Jakub Choros grę na organach kształcił najpierw w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Legnicy (w klasie organów Zenona Siegień czuka),a następnie w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem dra Marka Fronca. Swój warsztat wykonawczy doskonalił także na kursach prowadzonych m.in. przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Bogusława Grabowskiego, prof. Adama Lenartza, dra Dariusza Bąkowskiego - Kois. Jako solista koncertował w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Kaliningradzkim Soborze Katedralnym (Rosja), bazylice w Hejnicach (Czechy), Sei fenersdorfie (Niemcy), katedrze w Pelplinie, katedrze w Radomi u, katedrze w Legnicy, bazylice w Krzeszowie, bazylice w Świętej Lipce i w wielu innych miejscach. Stale publikuje swoje nagrania. Jest współautorem albumów płytowych, z których dochód ze sprzedaży wspomógł konserwację zabytkowych organów Carla Buckowa w Mysłakowicach, a także generalny remont zabytkowych organów „SchlagundSoehne” w Świeradowie - Zdroju. W roku 2014 nagrał w całości solowy album pod tytułem „Muzyka Bez Oporów”, na którym znalazły się między innymi największe kompozycje organowe J.S. Bacha, w 2016 opublikował kolejny album, zatytułowany „Romantyczna muzyka organowa’”. W roku 2009 we współpracy z Referatem Muzycznym Legnickiej Kurii Biskupiej oraz Akademią Muzyczną we Wrocławiu powołał do życia Festiwal Muzyki Sakralnej: „PRO MUSICA SACRA”, którym kierował od strony artystycznej do roku 2014. Był tytularnym organistą Bazyliki Świętolipskiej. Za swoją działalność artystyczną został uhonorowany nagrodą „Bazaltowy Krabat”, przyznawaną osobom zasłużonym dla Powiatu Lubańskiego.